Zmiany skórne po naświetleniach radiologicznych

Radioterapia to jedna z najważniejszych metod leczenia nowotworów. Leczenie promieniami jonizującymi niesie za sobą korzyści, ale też działania niepożądane.

Są one często uciążliwe dla pacjenta, jednak likwidacja komórek rakowych jest najważniejsza. Radioterapia wpływa nie tylko na komórki nowotworowe, ale też na te zdrowe. Powikłania są wpisane w charakter tej metody.

Pacjentom doskwierają takie skutki uboczne jak m.in. nudności, utrata apetytu, ogólne osłabienie i zły nastrój, popromienne zapalenie skóry czy utrata włosów.

Layer
Layer
Layer
Layer

Pudroderm w zmianach skórnych po naświetleniach radiologicznych

PUDRODERM jest złożonym produktem leczniczym o synergicznym działaniu składników: miejscowo znieczulającym, przeciwświądowym, osłaniającym i ściągającym.

  • 1.
    Miejscowo znieczula
  • 2.
    Zmniejsza swędzenie
  • 3.
    Zmniejsza ryzyko zakażenia zmian skórnych
  • 4.
    Wywołuje miejscowe uczucie chłodu

Radioterapia – zmiany na skórze

Radioterapia w wielu przypadkach niesie za sobą oparzenie. Działanie promieniowaniem na skórę powoduje, że staje się ona sucha, łuszczy się, jest podatna na otarcia i urazy. Leczenie naświetlaniem działa na komórki rakowe, ale też na te całkowicie zdrowe. Po takim leczeniu skóra pozbawiona jest włosków, gruczołów łojowych i potowych. To powoduje, że skóra po radioterapii jest osłabiona, a jej zdolność do regeneracji znacznie zmniejszona. Wymaga ona odpowiedniej i starannej pielęgnacji. Oparzenie popromienne to często spotykany skutek uboczny radioterapii. Pacjenci skarżą się na silne zaczerwienienie skóry, swędzenie, silne przesuszenie czy złuszczanie się skóry. Pojawia się także zwiększona podatność na infekcje bakteryjne, wirusowe czy grzybicze. Takie działania niepożądane ustępują w ciągu kilku tygodni po zakończeniu leczenia. Niestety na skórze mogą pozostać trwałe zmiany w postaci przebarwień czy zgrubień naskórka.

Leczenie onkologiczne i radioterapia niosą za sobą konieczność odpowiedniego postępowania profilaktycznego. Schematy postępowania profilaktycznego są opracowywane przez ośrodki zajmujące się radioterapią. W ogólnym zarysie profilaktyka wiąże się z przestrzeganiem odpowiednich zasad higieny. Skóra po radioterapii powinna być traktowana delikatnie – dotyczy to zarówno sposobu dotykania skóry, jak i stosowanych środków, takich jak mydła czy kremy.

Pudroderm podczas leczenia radiologicznego

Pudroderm zapewnia długotrwałe działanie kojąco-uśmierzające. Dzięki temu znalazł zastosowanie wśród pacjentów poddawanych radioterapii, przy czym stosowanie Pudrodermu po naświetleniach radiologicznych powinno odbywać się zawsze pod kontrolą lekarza. Leczenie naświetlaniem prowadzi często do zmian skórnych, które zwiększają dyskomfort pacjenta. Poparzenie popromienne wiążę się z uszkodzeniem naskórka, stwardnieniem skóry czy zmianą zabarwienia. Ponadto, w wyjątkowych przypadkach, może dojść do zakażenia. W takiej sytuacji terapia onkologiczna może zostać przerwana. Konieczne jest więc przestrzeganie odpowiednich zasad higieny i profilaktyka, która zmniejszy dyskomfort pacjenta związany ze poparzeniem skóry.

Jak dbać o skórę podczas radioterapii?

Skórę należy myć letnią wodą, bardzo delikatnie, ewentualnie z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Należy zwrócić też uwagę na wycieranie skóry. Powinno być ono delikatne, tak aby nie nasilił się odczyn popromienny. Warto robić to delikatnym, miękkim ręcznikiem i unikać pocierania. Wskazane jest unikanie dezodorantów i wszelkich środków, które mogą drażnić skórę. Na podrażnienie skóry ma także wpływ noszona odzież i bielizna. Warto tak dobrać ubrania, aby były luźne i nie drażniły niepotrzebnie skóry. Pudroderm, dzięki swoim właściwościom, eliminuje swędzenie, a jednocześnie działa ochronnie i regenerująco. Należy pamiętać, aby preparaty takie jak Pudroderm, nakładać na skórę delikatnie. Mocne wcieranie jest niewskazane, aby nie podrażnić dodatkowo skóry. Delikatne wklepywanie w skórę jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Zmiany na skórze po radioterapii dotykają nawet 90% pacjentów. Istnieje szereg czynników, które mogą zwiększyć wystąpienie oparzeń na skórze. Wśród czynników wymienia się indywidualną wrażliwości skóry na promieniowanie, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, choroby współistniejące takie jak np. cukrzyca. Powstawanie oparzeń jest też istotnie związane z lokalizacją naświetlanej powierzchni skóry. Po radioterapii cienki naskórek (np. na twarzy) czy miejsce, gdzie stykają się dwie powierzchnie skóry (np. krocze) mogą być mocniej uszkodzone. Poparzenie skóry po radioterapii występuje w różnych stopniach nasilenia. Do lżejszych skutków można zaliczyć niewielki rumień i przesuszoną skórę. Wśród pacjentów może występować też wilgotne złuszczanie skóry. Martwica skóry i owrzodzenia to najwyższy stopień nasilenia skutków ubocznych.

Dowiedz się, jak działa Pudroderm 

stosowany pomocniczo

1Banner image
W ospie wietrznej i półpaścu
2Banner image
W stanach zapalnych skóry
w tym zmianach alergicznych
3Banner image
Po ukąszeniach owadów
4Banner image
Po naświetlaniach radiologicznych
Siedziba

Starpharma Sp. z o.o.
ul. Stawki 2, 23 piętro
00-193 Warszawa

Produkcja

Zakład Produkcyjny Starpharma
ul. Kościuszki 24
05-500 Piaseczno

Telefon / Fax / Email

tel.: 224036302
fax: 224036302

WWW